2000’li Yıllarda Türkiye’de Antropoloji

2000’li yıllar, çeşitli krizlerin ve dönüşüm taleplerinin belirlediği teknolojik gelişmeler dolayısıyla bilginin biçimlerinin bambaşka bir sürece evrildiği bir dönem olmasıyla öne

2000’li yıllar, çeşitli krizlerin ve dönüşüm taleplerinin belirlediği teknolojik gelişmeler dolayısıyla bilginin biçimlerinin bambaşka bir sürece evrildiği bir dönem olmasıyla öne çıkmaktadır. Ayrıca neoliberal politikaların hakimiyeti üzerinden yeni kültürel ve toplumsal örüntülerin oluşması da bu dönemi nitelemektedir.

Bu dönem, sosyal bilimler için de güncel konu başlıklarının yanı sıra disiplinin kendi sorunlarını tartıştığı bir dönem olmuştur. Bu bağlamda kongrede, günümüz sosyal antropolojisinin gündemi ve çalışma alanları kadar diğer sosyal bilim disiplinlerinin de meselelerine yer verilecektir. Yeni yönelimler, yeni boyutlar, toplumsal sorun alanlarının değişen özellikleri, göç, toplumsal cinsiyet, sağlık, ekonomi, yemek kültürü gibi konulara odaklanılacak olan IV. Ulusal Antropoloji Kongresi, antropolojinin ve sosyal bilimlerin 2000’li yıllardaki durumu, meselelerinin ele alınacağı, ilgi duyan herkese açık bir platform olarak izleyicilerini beklemektedir.

Kaynak:zarakol

445
Okunma