ABD basını: Çin ile ilişkilerin kötüleşmesi, ABD'de birçok alana darbe vuruyor

ABD'nin Çin'in Houston Başkonsolosluğu'nun kapatılması talebi, ikili ilişkilerdeki gerilimi artırırken, dünya basını konuyu yakından takip ediyor.

ABD'nin Çin'in Houston Başkonsolosluğu'nun kapatılması talebi, ikili ilişkilerdeki gerilimi artırırken, dünya basını konuyu yakından takip ediyor.

Associated Press'in (AP) haberinde, dünyanın en büyük iki ekonomisi olan ABD ve Çin'in çıkarlarının birbirine sıkı sıkıya bağlı olduğuna işaret edildi.

İlişkilerin kötüleşmesinin hem iki ülke hem de dünya için risk teşkil edeceğine dikkat çekilen haberde, ABD'de başlayacak seçim kampanyalarıyla beraber ilişkilerin daha da kötüleşmesinin beklendiği ifade edildi.

AP'nin haberine göre, 2018 yılında başlayan ticaret sürtüşmesi iki ülke için büyük kayıplara yol açarken, ABD ile Çin'in ticaretteki anlaşmazlıkları çözememesi durumunda Asya'daki diğer ekonomiler de bundan etkilenecek.

Haberde, ayrıca ABD ve Çin'in telekomünikasyon, bilgiyasar ve tıp gibi sektör ve piyasalarının birbirine bağlı olduğu ifade edilirken, Apple, Dell ve HP gibi ABD'li işletmelerin ürettiği cep telefonu ve bilgisayar gibi elektronik ürünlerin montajının Çin'deki fabrikalarda yapıldığı, Trump yönetiminin Huawei'ye getirdiği kısıtlamalar nedeniyle ABD'li tedarikçilerin milyarlarca dolar zarar edeceği belirtildi.

Öte yandan, BBC'nin haberine göre, Trump yönetiminin Çin'in Houston Başkonsolosluğu'nun kapatılmasını talep etmesiyle ikili ilişkiler geride kalan onlarca yıldaki en düşük seviyesini gördü.

Trump yönetiminin Covid-19 salgınıyla mücadeledeki başarısızlığının sorumluluğunu Çin'e yüklemeye çalıştığına dikkat çekilen haberde, uzun vadede Beijing'in de Washington'un da ilişkilerde ciddi bir zıtlaşmadan yana olmadıkları belirtildi.


Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

Okunma