ABD’de Aralık ayı enflasyon verileri

ABD’de Aralık ayında manşet TÜFE aylık bazda %0,4 artarken, yıllık bazda %1,4 artış gösterdi. (Tera Yatırım)

Gıda ve enerji gibi volatil kalemlerin dışarıda bırakıldığı çekirdek enflasyon tarafında ise aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,1 ve %1,6 artış oranları görülüyor. Piyasa beklentileri manşet TÜFE’de aylık ve yıllık %0,4 ve %1,3, çekirdek TÜFE’de ise aylık ve yıllık %0,1 ve %1,6 şeklindeydi.

 

Alt kalemlere baktığımızda; Tüm kalemler endeksindeki mevsimsellikten arındırılmış artış, toplam artışın %60'ından fazlasını oluşturan benzin endeksindeki %8,4'lük artıştan kaynaklandı. Enerji endeksinin diğer bileşenleri ay boyunca %4’lük bir artış sağladı. Aralık ayında gıda endeksi de %0,4 yükseldi. Gıda endeksi son 12 ayda %3,9 artarken, enerji endeksi %7 düştü. Giyim, motorlu taşıt sigortası, yeni araçlar, kişisel bakım ve ev eşyası endekslerinin tümü Aralık ayında yükseldi. Kullanılmış arabalar ve kamyonlar, eğlence ve tıbbi bakım endeksleri ay içinde düşenler arasındaydı.

 

Tedarik zincirindeki bozulma ve talep koşulları istikrar kazandığında oluşacak daha büyük maliyet yüklerine paralel olarak enflasyonun 2021'de daha yüksek seyretmesi bekleniyor. Aralık ayı PMI verileri satış fiyatlarında keskin bir artış olduğunu gösterse de, firmalar fiyat artışlarını kısmen absorbe edip satışları daha da artırmaya çalıştıkları için maliyet enflasyonunun hızı ücretlerin çok üzerinde kaldı. Enflasyon oranı, Fed’in ortalama %2 stratejisi açısından herhangi bir risk ve değişim gerekliliği içermiyor. Enflasyon beklentilerindeki son dönemdeki yukarı hareketlenme, Fed’in tapering yapması konusunda zamanlama tartışmalarını artırsa da, fiyat baskılarını talebin desteklemesi gerekiyor.

 

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma