Altın fed sonrası sert kayıp yaşadı

Paladyum ise tüm yaşananlara rağmen günü yeşilde kapatmayı başarırken, 2765 dolar/ons seviyesinden başlayan paladyum, 2803 dolar/onstan seansı tamamladı ve yüzde 1,4 kazancı hanesine yazdı.

Altın dünkü Fed toplantısı sonrası sert satış yaşadığı bir günü geride bıraktı. 1858 dolar/ons seviyesinden güne başlayan sarı maden, FED toplantısı öncesi kısmen satıcılı bir günü yaşamasına rağmen, asıl kaybını FED kararı sonrası yaşadı. FED’in beklendiği gibi faiz artırım kararında değişikliğe gitmezken, 2023 yılında iki faiz artırım kararı alınacağını duyurdu. Bu kararla birlikte altın hızla değer kaybetti ve karar sonrası Başkan Jerome Powell’in sözleri piyasaca dikkatle takip etti. Başkan genel olarak güvercin bir tutum sergilemeye çalışsa da piyasa başkanın güvercin tonunu görmek yerine tepkisine satış yönlü verdi. Başkan bu toplantıyı varlık azaltımını konuşmayı" konuşma toplantısı olarak değerlendirirken, tahvil alım programına henüz değişikliğe gitmeyeceğini savundu. Ancak Başkanın enflasyondaki artışını dikkat çekerken beklentilerinin aştığına değindi. Enflasyonun geçici olmayıp inatçı olarak kalabileceğini sözlerine ekledi. Başkanın sözleri sonrası altının tepkisi satıcılı yönlü olmaya devam ederken, seans içinde 1803 dolar/ons seviyesine kadar geri çekildi. Seansı ise 1812 dolar/onstan tamamlayan sarı maden, seansı yüzde 2,5 kayıpla tamamlamış oldu.

 

Gümüş de altınla benzer şekilde satıcılı bir günü geride bırakırken, 27,65 dolar/onstan başladığı seansta 26,98 dolar/onstan kapanış yaptı. Seansı yüzde 2,4 kayıpla tamamlayan beyaz maden, 50 günlük ortalamanın altına çekilmiş oldu. 100 günlük ortalamanın geçtiği 26,64 dolar/ons seviyesi oldukça kritik öneme sahip konuma geldi.

 

Platin dünkü seansta 1155 dolar/ons seviyesinden başladıktan sonra diğer kıymetlilerin kayıp dalgasına sonra günün en çok değer kaybeden kıymeti madeni oldu. Platin 1123 dolar/onstan seansı tamamlarken, yüzde 2,8 kaybı hanesine yazdı.

 

Paladyum ise tüm yaşananlara rağmen günü yeşilde kapatmayı başarırken, 2765 dolar/ons seviyesinden başlayan paladyum, 2803 dolar/onstan seansı tamamladı ve yüzde 1,4 kazancı hanesine yazdı.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda haftanın ilk işlem gününde işlemleri dünya fiyatlarının yakın gerçekleşirken, hacim açısından ortalamanı üstü sayılacak bir gün geride kaldı. Toplamda 1.816 kg altın, 1.143 kg gümüş işlemiyle seans tamamlandı.

Kaynak TROY PRECIOUS METALS TRADE INC.
Hibya Haber Ajansı

Okunma