Artan vakalar

Saatlik bazda belirginleşen zayıf teknik görünüm ve kısa vadeli oluşan tepe formasyonu satışların devam edebileceğini gösteriyor. Olası düşüşlerde endekste tepki gelebilecek destek olarak 112,8bin civarı izlenebilir.

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

Bir süredir artan koronavirüs vaka sayılarına sınırlı tepki veren piyasalarda dün belirgin bir şekilde riskten kaçış yaşandı. ABD'de vaka sayılarının ciddi boyuta ulaşmasına ilave olarak ABD - Avrupa arasında ticaret geriliminin gündemin ilk sırasında yer almasıyla MSCI Gelişmiş Ülke endeksi dün  %2,5 oranında değer kaybetti. Bu sabah da risk iştahında zayıf bir görüntü var. S&P500 vadelilerde %0,5 civarında değer kaybediyor. Dün %0,77 oranında düşerek risk iştahındaki zayıflığı kısmen fiyatlayan BIST100 endeksinin de bu sabahki fiyatlamalarla birlikte güne %0,3 civarında satıcılı bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz. Saatlik bazda belirginleşen zayıf teknik görünüm ve kısa vadeli oluşan tepe formasyonu satışların devam edebileceğini gösteriyor. Olası düşüşlerde endekste tepki gelebilecek destek olarak 112,8bin civarı izlenebilir.

 
    

 

MAKROEKONOMİ

                                    
ABD'de virüs vakalarının artışı ve ABD-AB ticaret gerginliğinin izlenmesiyle bugün risk iştahı zayıf seyrediyor. Çin ve Hong Kong bugün tatil olurken, Asya'nın geri kalanı ve ABD vadeliler ekside seyretmekte. ABD, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'den ithal edilen 3,1 milyar USD'lik ürüne yeni tarifeler getirmeyi hedefliyor. IMF, Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nu, "Benzeri olmayan bir kriz, belirsiz bir toparlanma" başlığıyla paylaşırken, nisan ayına göre daha derin bir resesyon ve yavaş bir toparlanma öngördü.

  • ABD'de bugün 1. çeyrek nihai GSYH büyüme rakamı açıklanacak. Daha önce açıklanan yıllıklandırılmış %5'lik daralmada bir değişiklik yapılması beklenmiyor. TSİ 15.30'da açıklanacak mayıs ayı dayanıklı tüketim malları siparişleri verisi ise daha önem arz edebilir. Ayrıca ABD'de yeni işsizlik başvurularının 20 Haziran haftasında da düşüşünü sürdürerek 1,5 milyon kişi seviyesinden 1,3 milyon kişi seviyesine gerilemesi bekleniyor.
  • Yurt içi tarafta ise, piyasaların odak noktası, TSİ 14'teki TCMB'nin faiz toplantısı olacak. TCMB'nin bugünkü toplantısında politika faizini 25 baz puan indirimle %8 seviyesine çekmesi beklenmekte. TCMB, koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler sebebiyle yavaşlayan ekonomik faaliyeti desteklemek için Türkiye'de görülen ilk koronavirüs vakasından bu yana toplamda 250 baz puan indirime gitmiş durumda.

Haziran ayında anket göstergeleri salgın öncesi seviyelere ulaşmak için iyileşme temposunu belirginleştirmekte. Mayıs ayında olduğu gibi inşaat sektörü ve reel sektör güven endeksleri öncülüğünde hizmet, perakende ve tüketici güven endeksinin toparlanma eğilimini sürdürdüğü görülmekte. Mayıs ayına benzer şekilde mevcut duruma ilişkin göstergelerin daha sınırlı artış sergilediği, normalleşme adımlarının katkısıyla gelecek 3 aya yönelik beklentilerin ise daha hızlı arttığı gözleniyor. Haziran ayında güven endekslerinin yanı sıra sanayi üretimine öncü olması açısından takip ettiğimiz elektrik tüketimi ve iç talebin gidişatına ışık tutan kredi kartı harcamalarının da salgın öncesi seviyelere yaklaştığını görüyoruz. Haziran ayında kredilerde güçlü seyir sürmekte, hafta sonu yapılan zorunlu karşılıktaki düzenlemeyle kredilerdeki artışın sürmesini bekleriz.
 
                                 Şekil 1. Güven endekslerinde salgın öncesi seviyeleri yakalama çabası

Mevsimsel etkilerden arındırılmış reel kesim güven endeksihaziran ayında aylık 16,3 puan artarak 89,8 seviyesine çıktı. Ancak hala iyimserlik eşiği olan 100 seviyesinin altında. Arındırılmış verilerle kapasite kullanım oranı ise aylık 3,1 puan artarak %65,8 seviyesine çıktı, ancak geçen senenin ortalaması olan %75,7 seviyesinin oldukça altında bulunuyor. Sektörel güven endekslerindeninşaat sektörü güven endeksi güçlü artışlarını sürdürüyor. Faiz indirimlerinin desteğiyle son iki ayda inşaat sektörü güven endeksindeki yükseliş 33 puanı buldu ve endeks yıl başındaki seviyelere geri döndü. İnşaat sektöründeki iyileşmeyi reel, hizmet ve perakende sektör güven endeksindeki toparlanma izledi.
 
Ekonomik güven endeksi, tüketici güveni, perakende ticaret, hizmet, inşaat ve reel kesim endeksinin belirlenmiş alt endekslerinin ağırlıklandırılarak (20 alt endeks) hesaplandığı, üretici ve tüketici tarafının ekonomik duruma ilişkin beklentilerini ve değerlendirmelerini içeren bir endekstir. Bugün açıklanan verilerin ışığında ekonomik güven endeksi, haziran ayında hesaplarımıza göre 61,7 seviyesinden 73,515 seviyesine doğru hızlanacak. Salgın öncesi endeks 91'li seviyelerdeydi.

Dün IMF Dünya Ekonomik Görünüm raporunu yayınladı. Bir önceki nisan ayında yayınlanan rapora göre belirsizliklere vurgu yapılarak tahminler aşağı çekilmekte. Ayrıca salgının tahmin edilenden daha fazla negatif etkide bulunduğu belirtilmekte. Dünya ekonomisinin bu sene %4,9 daralacağı tahmin edilmekte. Ocak ayı tahmininde Dünya'nın %3,3 büyüyeceği tahmin edilmekteydi.  2021 büyümesi de %5,4'e çekilmekte. Bir önceki raporda bu rakam %5,8 idi. Euro Bölgesi'nin bu sene %10,2, ABD'nin %8 daralacağı tahmin edilirken, Çin'in %1 büyüyeceği tahmin edilmekte. Ayrıca IMF küresel ticaretin de %11,9 daralacağını tahmin etmekte. Ayrıca raporda KOVID-19 ile mücadele için artan borçlanmaya dikkat çekilmekte. Türkiye ile tahmininde ise bu sene %5 daralma seneye ise %5 büyüme öngörülmekte. 


                           

BDDK'nın yayınladığı günlük verilere göre 19 Haziran haftasında DTH miktarında gerileme dikkat çekmekte. Kurumsal DTH'ler yaklaşık 1,04 milyar USD azalırken, geçen haftada bu rakam 0,11 milyar USD azalış yönündeydi. Bireysel DTH'lerde ise 0,14 milyar USD azalış görmekteyiz, geçen haftada bu rakam 0,22 milyar USD artmıştı.  
 
TCMB Analitik Bilanço verisine göre 19 Haziran haftasında dış varlıklar 95,1 milyar USD seviyesinden 93,6 milyar USD seviyesine gelerek 1,5 milyar USD azaldı. Bunun neticesinde toplam rezervin 93,1 milyar USD seviyesinden 91,6 milyar USD seviyesine gerilediğini tahmin ediyoruz. Zorunlu karşılık rakamlarına baktığımızda ise 57,7 milyar USD seviyesinden 56,4 milyar USD seviyesine geriledi. Toplam rezervdeki değişimden zorunlu karşılıktaki değişimi çıkardığımızda net rezervdeki değişime yaklaşık ulaşıyoruz. Buna göre net uluslararası rezervin 0,2 milyar USD azalarak 31,6 milyar USD seviyesinden 31,4 milyar USD seviyesine gerilediğini öngörmekteyiz. Geçtiğimiz hafta TCMB'nin kendi bünyesinde yaptığı swaplardan yaklaşık 0,6 milyar USD rezervlere katkı sağladı. Reeskont kredilerinin döviz rezervlerine katkısı da yaklaşık 1 milyar USD oldu.
                                                                            
ŞİRKET HABERLERİ 

Akaryakıt: Benzinin litre fiyatına 12 kuruş zam yapıldı.

Turizm: Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, iç turizmde rezervasyonların geçen yıl aynı dönemdeki rezervasyonların %50'sini aştığını; Temmuz ayında iç turizmde ciddi bir hareket beklediklerini söyledi. Yabancı turist tarafında da "V" şeklinde hızlı bir toparlanma öngördüklerini belirten Ersoy, tatilini iptal eden yabancı turistlerin büyük bölümünün rezervasyonlarını 2021'e çevirdiğini; bunun da bu turistlerin başka ülkelere kaymayacağı anlamına geldiğini söyledi. (Kaynak: Reuters)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ 

Orge Enerji Elektrik Taahhüt (ORGE): 08.06.2018 tarihli açıklamada, Şirketin, İstanbul'da inşası devam etmekte olan Kaynarca-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Projesi'nin tüm elektrik ve elektronik işlerine yönelik olarak verdiği 11mn Euro+KDV tutarındaki teklife ilişkin olarak, işveren Gülermak-YSE Adi Ortaklığı ile alt yüklenici sözleşme görüşmelerine başlandığı kamuya duyurulmuştu. 06.08.2018 ve 08.10.2018 tarihli açıklamalarda ise, bahsi geçen projenin sözleşme görüşmelerinin devam etmekte olduğu, sözleşmenin işveren onay ve imza sürecinde bulunduğu kamuya duyurulmuştu. Bahsi geçen projenin sözleşme imza süreci tamamlanmıştır. Sözleşme bedeli 11mn Euro+KDV tutarındadır. İşin 400 günde bitirilmesi planlanmaktadır.

İndeks Bilgisayar (INDES): Şirket ile cep telefonu firması Maxreal Telekominikasyon arasında realme markalı cep telefonlarının Türkiye'deki elektronik mağazalar zincirlerine dağıtımı konusunda distribütörlük görüşmeleri olumlu sonuçlanmamıştır.

FAİZ PİYASALARI

Çarşamba günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %7,52 seviyesinden %7,54 seviyesine yükseldi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 162,9 milyar TL ile 127,4 milyar TL'si (37 milyar TL haftalık %8,25 + 86,4 milyar TL 3 aylık %7,31) repo ihalelerinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan tutarın 35,5 milyar TL'si %7,25'ten piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, dün güne %0,71 seviyelerinden başlarken, küresel çapta risk iştahının baskılanmasıyla bugün sabah saatlerinde %0,67'lerde işlem görmekte.

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ
 

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma