Dolar / TL teknik analiz

Temmuz ayının son haftasında geri çekilmeye başlayan Dolar / TL, bu seyrini Ağustos ayının ilk haftası da devam etmişti. Bu haftaya ise 8,25 seviyesinden başlayan kur 8,57 seviyesine kadar yükseldi.

  • Temmuz ayının son haftasında geri çekilmeye başlayan Dolar / TL, bu seyrini Ağustos ayının ilk haftası da devam etmişti. Bu haftaya ise 8,25 seviyesinden başlayan kur 8,57 seviyesine kadar yükseldi.
  • Geçtiğimiz hafta Fed kararları ardından yapılan güvercin açıklamalar, TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun ‘sıkı duruş’ demeci ve Hazine Bakanı Lütfi Elvan tarafından TL mevduatlarına tanınan stopaj avantajlarının Eylül sonuna kadar uzatıldığı açıklamaları ile Dolar / TL 8,30 seviyelerine kadar geri çekilmişti.
  • Salı günü Türkiye’de açıklanan yüksek enflasyon sonrasında günün ilk yarısında ‘faiz azaltımının kısa sürede olmayacağı’ beklentisi Dolar / TL’de fiyatlanarak kur 8,25’e kadar geri çekildi. Salı günü öğleden sonra enflasyon fiyatlaması kur tarafına yansımaya başladı.
  • Türkiye’deki enflasyon verisi sonrasında Fed Başkan Yardımcısı Clarida’nın ekonomi tahminlerine paralel olarak iyi performans gösterirse 2023’te faiz artışlarının başlayabileceğini söyleyerek ‘şahin duruşa’ geçişi ile ADP Tarım Dışı İstihdam verisinin beklentilerin çok altında gelmesi gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini baskıladı.
  • Dün akşam TV kanalında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘’Faiz oranlarında da düşüşe geçiyoruz, yüksek faiz yok. Çünkü yüksek faiz, bize yüksek enflasyonu getirecektir’’ demesi ile kısa sürede faiz indirimi olabileceği algısı sonrasında Dolar / TL 8,57’ye kadar yükseldi.
  • Teknik olarak bakıldığında yukarı yönlü hareketlenmelerde 8,61 – 8,75 direnç, geri çekilmelerde ise 8,50 – 8,45 – 8,30 seviyeleri destek olarak takip edilecek.

 

Dolar / TL Günlük Grafik

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma