Finansal piyasalar

TCMB tarafından açıklanan Nisan ayı Konut Fiyat Endeksi verisi, bir önceki aya göre yüzde 2 oranında artış kaydetti.

Önemli Gelişmeler…

Sağlık Bakanı Koca: "Gün içinde randevu, gün içinde aşı uygulamasını başlattık. Randevu alın, aşınızı vakit kaybetmeden yapalım."

TCMB tarafından açıklanan Nisan ayı Konut Fiyat Endeksi verisi, bir önceki aya göre yüzde 2 oranında artış kaydetti. Konut Fiyat Endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 32,4 arttı.

Uluslararası Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, daha önce yüzde 6,7 olarak açıkladığı 2021 yılı Türkiye büyüme beklentisini yüzde 6,3’e aşağı yönlü revize etti.

Fitch, 2021 yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 11,5’den yüzde 15,5’e güncelledi.

Fitch, yüksek politika belirsizliği ve sınırlı portföy girişinden dolayı Türk lirasının Dolar karşısında değer kazanmasını beklemediğini belirtti. USDTRY’de 2021 yıl sonu tahminini ise 8,90 civarında bitirmesini bekliyor.

Fitch, Türk şirketlerinin geçtiğimiz birkaç yılda döviz kuru risklerindeki doğrudan pozisyonlarını azalttıklarını bildirdi. Bununla birlikte döviz cinsinden borçlanma kullanımının genele yaygın olmaya devam ettiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Azerbaycan'ın toprak ve sınır bütünlüğüne herkesin saygı duyması lazım. Savaş bittiğine göre, bölgesel barış için fırsatlar bu panelde konuşulacak. Biz Güney Kafkasya bölgesi bir istikrar ve barış bölgesi olsun istiyoruz.

Rusya ile Türkiye arasındaki uçuşların kısıtlanmasının ardından Rus sağlık heyeti, vaka sayılarının düşmesiyle birlikte kararı yeniden değerlendirmek üzere Türkiye'ye gelecek.

AB diplomatlarının AFP haber ajansına verdikleri bilgiye göre AB hükümetleri, ABD'yi güvenle ziyaret edilebilecek ülkeler listesine almakta anlaştılar.

ABD Merkez Bankası (Fed), faiz kararında beklentilere paralel olarak değişiklik yapmadı. Ayrıca, 2023 yılının sonuna kadar iki faiz artışı öngördü ve aylık 120 Milyar Dolarlık varlık alımına devam edileceği ifade edildi.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell: Önemli ilerleme kaydedilene kadar varlık alımları sürecek. Salgından en fazla etkilenen sektörler zayıf olsa da iyileşme gösterdi. Ekonomik aktivite ve istihdam göstergeleri iyileşti. Hızlı büyümenin çoğu krizden çıkışı yansıtıyor. Ekonomik görünüme dair riskler sürüyor. Enflasyon son aylarda dikkat çekici şekilde arttı. Enflasyondaki artış baz etkilerini kısmen yansıtıyor.

ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yaklaşık 4 saat süren bir görüşme yaptı. Yayımlanan ortak bildiride, nükleer savaşta kazananın olmayacağı belirtilerek, böyle bir savaşın asla başlatılmamasına yönelik bağlılık teyit edildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Faiz Kararı bugün açıklanacak.

BİST100: Endeks, dünkü işlem gününe 1441 puandan yatay açılışla başladı. Gün içinde sınırlı fiyatlamalar gözlemlenirken, seansın sonlarına doğru gelen satışlarla kapanış 1431 seviyesinden tamamlandı. Sektörel bazda bakıldığında; özellikle Bankacılık endeksinde yüzde 1,38’lik negatif fiyatlama yaşanırken, Sanayi hisselerinde de yüzde 1 civarında geri çekilme gözlemlendi. Günlük işlem hacmi 12,4 Milyar TL seviyesinde oldu. Teknik görünümde; BİST100 endeksinde, negatif işlemlerle başlanması durumunda; 1420 ve 1400 seviyeleri kuvvetli destek olarak izlenebilir. Diğer taraftan, olası yukarı yönlü fiyatlamalarda ise; 1445-1450 bölgesi ve 1460 seviyesi önemli direnç olarak karşımızı çıkıyor.

VİOP30 YAKIN VADE: Dünkü işlem gününde; 1567 puandan yatay açılış yapan Haziran vadeli kontrat, öğleden sonra oluşan negatif işlemlerin ardından kapanışı 1547 puandan tamamladı. Endekste, yeni güne satıcılı fiyatlamayla başlamamız durumunda; aşağı tarafta 1540, 1525 ve 1510 destek seviyeleri bulunuyor. Olası yukarı yönlü hareketlerde ise; 1560, 1580 ve 1620 seviyeleri ilk etapta direnç olarak takip edilebilir

Kaynak Işık Menkul-Kerim Culum
Hibya Haber Ajansı

Okunma