FX Piyasaları

PMI verilerinin izleneceği günde kur, söz konusu seviyeler arasında bant hareketini devam ettirebilir. Bu bandın dışına çıkılması durumunda ise aşağıda 6,80 desteği, yukarıda ise 6,89 direnci izlenebilir.

USD/TRY: Geçen hafta Dolar'daki toparlanma, haftanın ilk işlem gününde yerini satışlara bıraktı. Dolar endeksi (DXY) günü %0,7 oranında düşüşle kapattı. Dolar'daki düşüşten Gelişmekte Olan Ülke para birimleri de destek bulurken, TL'deki kazanç sınırlı kaldı ve Dolar / TL yaklaşık 6,83 - 6,86 aralığındaki bant hareketini devam ettirdi. Bugün de kurda net bir yön gözlenmiyor. ABD - Çin  ticaret anlaşmasına yönelik açıklamalarla risk iştahının olumlu seyrettiği ve küresel çapta haziran ayına ilişkin öncü imalat ve hizmet PMI verilerinin izleneceği günde kur, söz konusu seviyeler arasında bant hareketini devam ettirebilir. Bu bandın dışına çıkılması durumunda ise aşağıda 6,80 desteği, yukarıda ise 6,89 direnci izlenebilir.EUR/USD: Dün %0,7 oranında prim yapan parite günü 1,1260 seviyesinden kapattı. Bugün de Asya seansında geri çekilmenin sınırlı kaldığını ve paritenin aylık ortalamasının üzerinde kalma eğilimi gösterdiğini izliyoruz. Küresel çapta haziran ayına ilişkin öncü imalat ve hizmet PMI verilerinin izleneceği günde, parite direnç seviyelerinin üzerinde çıkmanın verdiği güçle 1,1340 seviyesine kadar yükselişini sürdürebilir. Parite 1,1230 desteğinin üzerinde kaldıkça geçen haftaki kayıplarını telafi etmeye çalışabilir. Aksi durumda 1,1230 desteğinin altında 1,1180 hedef olabilir.


XAU/USD: İkinci dalga endişelerine karşın risk iştahının bozulmadığı bol likidite ortamında, bugün ABD - Çin ticaret anlaşmasına yönelik açıklamaların risk iştahını desteklediğini izliyoruz. Risk iştahındaki görüntüyle birlikte değerli madenin hafif baskı altında kaldığını izlesek de takip ettiğimiz ve önemli gözüken 1.745 desteğinin üzerinde hareketin devam ettiğini gözlemliyoruz. Dolar'ın da tekrar baskı altında kaldığını izlerken, değerli maden şu aşamada 1.745 desteğinin üzerinde tutunmaya devam edebilir. Olası yükselişlerde de 1.760 ve 1.775 sıralı dirençler olarak izlenebilir. Diğer yandan, 1.745 desteğinin altındaki bir kalıcılıkta 1.733 tepki gelebilecek destek olarak izlenebilir.

 

FX Raporu'muzun pdf halini görüntülemek için tıklayınız...

Kaynak Ziraat Yatirim
Hibya Haber Ajansı

Okunma