Güven endeksleri artmaya devam ediyor

Merkez Bankası’nın açıkladığı Ekim ayı reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranı verilerinde bir önceki aya göre toparlanma etkilerinin devam ettiği görülmektedir.(Tera Yatırım)

RKGE, Ekim ayında 2,8 puan artış ile 108,1 seviyesine gelirken; mevsimsellikten arındırılmış RKGE ise 4 puan artış ile beraber 109,7 seviyesine yükselmiştir.

 

Bu dönemde imalat sanayi kapasite kullanım oranı, 0,8 puan artış ile %75,4 olurken; mevsimsellikten arındırılmış KKO ise %74,9 seviyesinde gerçekleşmiştir.

 

Reel Kesim Güven Endeksi (Ham Veri ve Arındırılmış Veri) Kaynak: TCMB, Bloomberg

 

Ekonomik normalleşme döneminde artan endüstri faaliyetleri ile beraber 3Ç20 döneminde hızlı toparlanma gösteren endekslerin, yükselmeye devam ettiği görülmektedir. Özellikle 3Ç20 döneminde sanayi üretiminde görülen hızlanma ile beraber, pandemi öncesi endeks seviyelerine geri dönülmüştür. Buna karşılık iç talep ve dış talep koşullarında 4Ç20 dönemi açısından geçerli olan riskler, bu toparlanmanın yavaşlayabileceğine işaret etmektedir. Bu çerçevede talep koşullarını belirleyen faktörler olarak da Covid salgınının devam etmesi ve finansal koşulların sıkılaşması görülmektedir. Dış talep açısından en temel faktör olan Euro Bölgesi ekonomik büyümesinin Covid vakalarının etkisiyle yeniden yavaşlama bölgesine girmesi imalat sanayi görünümünü de olumsuz etkileyebilir. Son gelen PMI verilerinin küresel ölçekte yavaşlamaya işaret etmesi ve oluşan problematik durumun salgın çerçevesinde artan kapatma önlemlerine yol açması, ekonomilerde topyekün kapanma olmasa da yavaşlama olacağına işaret etmektedir.

Kaynak:Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma