Haziran 2020 TCMB PPK Faiz oranı kararı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Haziran toplantısında, politika faizini yüzde 25 baz puanlık indirim beklentilerine karşın yüzde 8,25 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Haziran toplantısında,  politika faizini yüzde 25 baz puanlık indirim beklentilerine karşın yüzde 8,25 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi.

Faiz oranlarına ilişkin yayımlanan basın duyurusunda, koronavirüs salgınına ilişkin gelişmelere bağlı küresel büyümedeki zayıflama yılın ikinci çeyreğinde derinleşirken, ülkelerin attığı normalleşme adımlarına bağlı olarak kısmi bir toparlanma olduğunu belirtti. Küresel ekonomideki toparlanmaya ilişkin gelişmiş ve gelişmekte olan ülke merkez bankaları genişleyici yönde adımlar atmaya devam ettiğini ve salgın hastalığın sermaye akımları, finansal koşullar, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturmakta olduğu küresel etkilerin yakından takip edildiğini vurgulandı.

İktisadi faaliyetteki yavaşlama Nisan ayında belirginleşirken, kademeli normalleşme adımlarıyla birlikte Mayıs ayından itibaren toparlanmanın başlamasının ve Salgın hastalığa bağlı gelişmelerin Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin sınırlandırılması açısından finansal piyasaların, kredi kanalının ve firmaların nakit akışının sağlıklı işleyişinin devamı büyük önem arz ettiğinin altını çizmiştir.

Yayımlanan ilgili basın duyurusunun devamında “Toplam talep koşullarının sınırlayıcı etkisine karşın, salgına bağlı birim maliyet artışlarının yansımalarıyla çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimlerinde bir miktar yükseliş gözlenmektedir. Uluslararası emtia fiyatları tüketici enflasyonunu sınırlamaya devam ederken, gıda enflasyonu dönemsel ve salgına bağlı etkiler nedeniyle artmıştır. Salgına bağlı tedbirlerle kısa vadede etkili olan arz yönlü unsurların, normalleşme sürecinin devamıyla kademeli olarak ortadan kalkacağı ve yılın ikinci yarısında talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceği değerlendirilmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurları dikkate alarak, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir. 

Kurul, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, parasal duruş ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir.” ifadeleri yer almıştır.

Yüzde 25 baz puanlık indirim beklentilerine karşın politika faizinin sabit tutulması yönünde alınan karar sonrasında güne 6,85 seviyelerinde başlayan kurda, aşağı yönlü sınırlı hareketler takip edilirken 6,84 seviyesi yakınlarında seyrin devam ettiği gözleniyor. Sonuç olarak TCMB’nin önümüzdeki süreçteki enflasyonist gelişmeleri göz önüne alarak gelişmeleri buna değerlendirmesi sonucu olarak politika faizini değiştirmediğini söyleyebiliriz. TCMB’nin piyasa yapıcıları fonladığı faiz ile korona virüs tedbirleri kapsamında uyguladığı politika faizi de haliz hazırda şu anki politika faizi altında seyrediyor. Bunun sonucu olarak baktığımızda ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti de en son önceki gün %7,54 seviyesinde gerçekleşmiş durumda. %8,25 olarak politika faizi sabit bırakılsa da piyasayı fonlama faiz politikasının enflasyonun gidişatına göre şekillenmeye devam edeceğini, politika faizi altında büyümeye odaklı olmaya devam edecek şekilde “hedefli ilave likidite imkanı” ve “piyasa yapıcılara verilen gecelik repo” faizi ile likidite desteğini sağlayıcı şekilde devam edebileceğini düşünüyoruz.

Kaynak Ahlatçı Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma