İçişleri Bakanlığı'ndan yardım kampanyası açıklaması

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yardım kampanyası açıklamasında, bakanlık, dernek, kurum ve vakıfların gerekli izinleri alarak yardım toplayabilecekleri duyuruldu.

İçişleri Bakanlığı, resmi Twitter hesabından yardım kampanyalarına ilişkin açıklamada bulundu. Açıklamada, bakanlık, dernek, kurum, vakıf, gazete ve dergilerin gerekli izinleri aldıktan sonra yardım toplayabilecekleri belirtildi.

İç İşleri Bakanlığı’nın yayınladığı açıklamada, Belediye’lerin sadece hizmetlerine sınırlı olmakla birlikte idari onayla bağlı toplayabilecekleri söylendi.
Belediyeler veya başka kuruluşlar tarafından yapılacak bağışların Valilik izinleri veya Cumhurbaşkanı onayı ile yapılmasının yasal olduğu açıklandı.

Bakanlık açıklamasına göre, 2860 sayılı Yardım Toplama kanununa göre “Sadece kamu yararına çalışan dernek, kurum, ve vakıflardan Cumhurbaşkanınca izin verilenlerin” izin almaksızın yardım kampanyası yürütebilecekleri duyuruldu. Bildiriye göre, şu ana kadar Cumhurbaşkanlığından izin alma zorunluluğu olmadan yardım toplayabilen bir yerel yönetim olmadığı için belediyelerin yardım toplama faaliyetleri için izin almaları gerektiği belirtildi.


Hibya Haber Ajansı

2.4b
Okunma