Üç basit eylem Covid-19 salgınlarını durdurabilir.

İnsanlar düzenli olarak ellerini yıkarlarsa, maske takarlar ve sosyal mesafelerini korurlarsa Covid-19 pandemisinin kolay atlatabilirler.

İnsanlar düzenli olarak ellerini yıkarlarsa, maske takarlar ve sosyal mesafelerini korurlarsa  Covid-19 pandemisinin kolay atlatabilirler.

21 Temmuz Salı günü Plos Tıp dergisinde yayınlana makaleye göre, hastalığın yayılmasını ve durdurulmasına yardımcı olabilecek önleme çabalarını incelemek için yeni bir model oluşturuldu.

Üniversite Tıp Merkezi Utrecht'teki araştırmacılar, araştırmadaki temas oranlarının insanların Hollanda'daki etkileşimlerine dayandığını, ancak modelin diğer Batı ülkeleri için uygun olduğunu söyledi. "Bu önlemlerin etkinliği% 50'yi aşarsa büyük bir salgın önlenebilir" diye açıklama yaptılar.

Bununla birlikte, halkın davranışı değiştirirse, modele göre vaka sayısını artabilir ve vakalarda zirveyi geciktirmez.Devlet tarafından dayatılan fiziksel uzaklaşma hastalık farkındalığı ve kişisel adımlarla birleştirilirse, devletin uyguladığı sosyal uzaklaşma emirleri kaldırıldıktan sonra bile zirvenin yüksekliği azaltılabilir.

Araştırmacılar, "Dahası, kendi kendine uygulanan önlemlerin kombinasyonlarının etkisi de katkısı var." "Pratik anlamda SARS-CoV-2'nin, nüfusun% 90'ının% 25 etkili el yıkama ve sosyal mesafeyi benimsediği bir ülkede büyük bir salgına neden olmayacağı anlamına geliyor." İfadesini ekledi.


Hibya Haber Ajansı

Okunma